İŞLETMELERE ‘İLK YARDIM’ EĞİTİMİ

Mehmet Bodur 19 Haziran 2017 16:14

Tehlikeli, az tehlikeli ve çok tehlikeli işletmelere yönelik yeni bir iş sağlığı eğitimi başlıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇAŞGEM) tarafından 10-11 Temmuz 2017 tarihlerinde sertifikalı temel ilkyardım eğitimi yapılacak. Eğitim için başvurular en geç 6 Temmuz 2017 Perşembe gününe kadar alınacak. Eğitim programı 16 saat(2 gün x 8 saat) sürecek. Eğitimin yapıldığı haftanın sonunda Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’nde yazılı ve uygulamalı sınav yapılacak. Sınavda başarılı olan adaylara ilkyardımcı kimlik kartı ve sertifika verilecek. Sertifika ve kimlik kartları 3 yıl geçerli olacak.

Programın Amacı:
Sağlık Bakanlığınca hazırlanan ve  29 Temmuz 2015 tarihli ve 29429 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği’ne göre az tehlikeli işyerlerinde 20 kişide 1, tehlikeli işyerlerinde 15 kişide 1 ve çok tehlikeli işyerlerinde ise 10 kişiden 1 kişinin ilkyardımcı olması zorunlu. Bu kapsamda işyerlerinin tehlike sınıflarına göre ilkyardımcı personel bulundurmaları gerekiyor.

İlkyardımın amaçları:
Hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak, yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak, hastanın ya da kazazedenin durumunun kötüleşmesini önlemek ve iyileştirmeyi kolaylaştırmak amacıyla, kişilere yeterli bilgi ve becerilerin kazandırılması, kaza ya da olay durumunda kişilerin bilinçli şekilde davranmalarını sağlamak.

 Eğitimin İçeriği:
-       Genel İlkyardım Bilgileri
-       Hasta/Yaralının ve Olay Yerinin Değerlendirilmesi
-       Temel Yaşam Desteği
-       Kanamalarda İlkyardım
-       Yaralanmalarda İlkyardım
-       Yanık, Donma ve Sıcak Çarpması
-       Kırık, Çıkık ve Burkulmalarda İlkyardım
-       Bilinç Bozukluklarında İlkyardım
-       Zehirlenmelerde İlkyardım
-       Hayvan Isırmalarında İlkyardım
-       Göz, Kulak ve Burun Kanamalarında İlkyardım
-       Boğulmalarda İlkyardım
-       Hasta/Yaralı Taşıma Teknikleri

Etiketler
Yorumlar ()
Benzer Haberler