İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE KRİTİK ERTELEME

Mehmet Bodur 20 Haziran 2017 12:24

Az tehlikeli sınıfında faaliyet gösteren 50 ve daha az çalışanı olan işletmeler ile kamu kurumları için 3 yıl erteleme yapılmasına ilişkin düzenleme teklifi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasalaşan tasarıya göre iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hizmetler ve bu hizmetlerin desteklenmesi şartları 1 Temmuz 2017 yerine 1 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe girecek. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ‘İş Salığı ve Güvenliği Yasa Tasarısının’ ertelenmesiyle ilgili teklifin önceki gece TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşmasının, Türkiye açısından bir kazanç değil, tam tersine bir kayıp olduğunu söyledi. Gürer, geri çekilmesi gereken tasarının Sanayi, Ticaret, Tabii Kaynaklar, Enerji, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda değil, Sağlık, Aile ve Sosyal Politikalar Komisyonunda görüşülmesinin daha uygun olacağını kaydetti.

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, yasanın ertelenmesine iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi yetersizliğinin gerekçe gösterildiğini belirterek Türkiye’de bu alanda bir yetersizliğin bulunmadığını söyledi. Gürer,  kamu ve özel olmak üzere tüm kesimlere ve tüm işyerlerine yetecek kadar personelin bulunduğunu kaydetti. Konunun uzlaşıya dayalı yasal düzenlemelerle aşılabileceğini anlatan Gürer, ertelemenin çalışan kesimin yaklaşık yüzde 43’ünü kapsadığını ve bunun rakamsal boyutunun 4 milyon çalışan olduğunu belirterek, 8 bin uzmanın bu yasa için yeterli olacağını söyledi.

Erteleme çözüm değil
Kamu kurumlarında birçok uzmanın bulunduğunu Milli Eğitim Bakanlığı’nın ise bu konudaki çalışmalarının değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Gürer, işyeri hekimi sorununun ertelemeyle değil aile hekimlerinin çalışma koşulları ve içeriği ile değiştirilebileceğini ifade etti.  Ertelemenin bir rehavete neden olabileceğini ve bu alanda yatırım yapmak isteyenleri olumsuz etkileyeceğini vurgulayan Gürer, yatırım yapmak isteyenler için Kanunun 7. Maddesinde değişiklik yoluna gidilebileceğini söyledi. 6331 sayılı kanunun ertelenmesi teklif edilen 2. Maddesi hariç diğer tüm maddelerin yürürlükte olduğunun tüm kesimlere net bir şekilde anlatılması gerektiğini belirten Gürer, zira erteleme olgusunun yasanın tamamının ertelendiği yönünde bir algıya neden olduğunu anlattı. CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Gürer, uzman ve hekimin olmadığı ortamda kanuni yükümlülüklerin yerine getirilemeyeceğine işaret ederek, “Yasal değişiklikle özel sektörde yükümlülük altında olan tehlikeli ve çok tehlikeli işletmeler içerisine kamu da dâhil edilmeli, eğer erteleme kaçınılmaz ise kamu ve özel sektör ayırımı yapılmadan sayı 50 veya daha altına çekilerek, az tehlikeli işyerleri için yapılmalıdır” dedi.

Etiketler
Yorumlar ()
Benzer Haberler