GREV HAKKINI KORUYACAK HUKUK YOK MU?

Mehmet Bodur 13 Haziran 2017 11:40

 

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, hükümetin grev erteleme kararlarını Meclis gündemine taşıdı. Grev ertelemelerin grev yasaklarına dönüştüğünü belirten Yılmaz, “80’li yıllar sonrasında en çok grev ertelemesinin iktidar olduğunuz dönemde yaşanması bilinçli siyasal bir tercih midir?” diye sordu. AKP’nin iktidar olduğu süre boyunca 12 grevi ertelediğini ve bu grev ertelemelerden 60 bine yakın işçinin etkilendiğini vurgulayan CHP’li Yılmaz, “Anayasa Mahkemesi’nin ekonomik gerekçelere dayalı grev ertelemenin yolunu kapatmasına rağmen, Danıştay’ın bu karara uymaması grev hakkının hukuksal güvencesinin ortadan kalktığı anlamına mı gelmektedir? Türkiye’de grev hakkını koruyacak bir hukuksal mekanizma yok mudur? Türkiye OHAL ile AYM kararlarının uygulanmadığı bir döneme mi girmiştir? 2822 Sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu askıya mı alınmıştır? Aksi halde; bu erteleme kararları hukuk ihlali değil midir?” diye sordu.

 

Yılmaz önergesinde şu sorulara yer verdi;

 

- Söz konusu grevlerin ertelenme süreleri bitiminde tekrar greve çıkılabilmekte midir? Yoksa basında yer aldığı gibi erteleme kavramı yasak anlamına mı gelmektedir?

 

- Hak ve talepleri konusunda greve çıkma hakları elinden alınan işçiler, söz konusu hak ve talepleri hangi yasal yollarla dile getirmelidir?

 

- İşçilerin haklarını aramalarının milli güvenliği bozucu yanı nedir?

 

Etiketler
Yorumlar ()
Benzer Haberler