ÇALIŞAN İŞ CİNAYETLERİNE KURBAN GİDİYOR

Mehmet Bodur 31 Mayıs 2017 13:26

Çalışan iş cinayetlerine kurban gidiyor

 

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, işçinin üretim için önemli olduğuna dikkat çekti. Başkan Gök, fabrikalarda, inşaatlarda, madenlerde, tarlalarda, kamyonet kasalarında, yollarda çalışan milyonlarca emekçinin, çalışırken sağlığını ve hayatını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, “Fabrikalarda, inşaatlarda, madenlerde, tarlalarda, evlerde gözünü kâr hırsı bürümüş, banka hesapları dışında hesap bilmeyen kötü niyetli işverenlerin üretim baskısı, düşük maliyeti nedeniyle tercih edilen kalitesiz güvenlik donanımları, teknolojik imkânsızlıklar, yasal düzenlemelerin ve idari denetimlerin yetersizliği, yaptırımların caydırıcılıktan uzak olması ve en son olarak da işçi kusur ve ihmali gibi konular, her yıl binlerce işçinin iş cinayetlerine kurban gitmesine neden olmaktadır” dedi.

Genel Başkan Gök, ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası’ kapsamında yayınladığı mesajında şu konulara dikkat çekti: “

İş kazası ve meslek hastalıklarında kusur, çalışma yaşamının sosyal ortakları olan işçi-işveren ve devlette olabilir. Burada önemli olan kusurun kaynağının saptanarak işçi ölümüne neden olan olayların tekrarlanmaması için gerekli önlemlerin alınmasıdır. Aksi takdirde günde ortalama 4 emekçinin iş cinayetine kurban gitmesi tesadüf değildir.

SGK istatistiklerine göre Türkiye’de her yıl yaklaşık 77 bin iş kazası meydana gelmektedir. Bu iş kazalarının sonuçlarına bakıldığında ise, olumsuz tablonun vehameti daha da öne çıkmaktadır. 2016 yılında 1.970 kişi çalışırken maruz kaldığı kaza veya meslek hastalığı nedeniyle bugün aramızda değil. 2017 yılının ilk 3 ayında ise en az 441 işçi, iş cinayeti kurbanı olmuştur. Harici olarak, alın teriyle ekmek mücadelesi veren binlerce emekçi, iş kazaları sonucu iş göremez hale geliyor”.

 

 

Etiketler
Yorumlar ()
Benzer Haberler