ADANA’DAKİ ASANSÖR FACİASI İÇİN SORU ÖNERGESİ

Mehmet Bodur 20 Temmuz 2017 18:26

CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Adana Sarıçam ilçesindeki Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesinde yaşanan iş kazasıyla ilgili soru önergesi verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na verilen soru önergesinde olayın ‘iş kazası’ olarak geçtiği belirtilerek, “Bir fabrikanın çatı kaplamasını yapmak için 2 kişilik sepetli vinçe 6 kişi bindirilerek çıkartılmış ve halatın kopması üzerine 10 metreden yere çakılan 6 işçiden 3’ü hayatını kaybetmiş, 3’ü ağır yaralı olarak hastanelere kaldırılmış ve bu cinayet kayıtlara yine iş kazası olarak geçmiştir” denildi.

 

Türkmen, Bakan’dan şu sorularına yanıt istedi:

  1. AKP Hükümetlerinin göreve geldiği 2002 tarihinden itibaren Adana’da kaç iş kazası meydana gelmiştir? Bunlardan kaçı ölümle, kaçı yaralanmayla sonuçlanmıştır?
  2. 2002 yılından itibaren meydana gelen iş kazalarından kaçı kayıtlara “işçi hatası” olarak geçmiş, kaçında sorumlular tespit edilip cezalandırılmıştır?
  3. Sizce, Türkiye’nin ölümlü iş kazalarında dünya sıralamasında 3. olmasının nedeni yasal yetersizlikler mi, denetim eksikliği midir?
  4. Bakanlığınız döneminde bu cinayet gibi kazaları önlemek için ne tip önlemler almayı düşünüyorsunuz?
Etiketler
Yorumlar ()
Benzer Haberler